Clients | Register
Press Release
151 Akerman Lawyers Named to The Best Lawyers in America 2017 Guide
August 15, 2016
Akerman LLP, a top 100 U.S. law firm serving clients across the Americas, today announced that 151 of its lawyers located across the country have been named to The Best Lawyers in America 2017 list in 70 areas of law. Additionally, Best Lawyers named 19 Akerman Partners to the 2017 Lawyer of the Year list, an honor given to only one lawyer per practice area in every major market in the United States.

Among the Best Lawyers of the Year honorees are Kimberly Ashby for Construction Law (Orlando), Jonathan Awner for Securities Regulation (Miami), Cecelia Bonifay for Land Use and Zoning Law (Orlando), Aileen Davis for Banking and Finance Law (Tampa), Katherine Eastmoore Giddings for Appellate Practice (Tallahassee), Bradley Houser for Corporate Law (Miami), Richard Hurt for Employee Benefits (ERISA) Law (Orlando), Patrick Johnson, Jr. for Litigation – Bankruptcy (New Orleans), Teddy Klinghoffer for Venture Capital Law (Miami), John Macdonald for Litigation – Banking and Finance (Jacksonville), Michael McMahon for Litigation – Land Use and Zoning (Orlando), Shelley Mixon for Litigation – Patent (Denver), Robyn Neely for Environmental Law (Orlando), David Otero for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law (Jacksonville), Stephen Roddenberry for Corporate Governance Law (Miami), Philip Schwartz for Corporate Law (Fort Lauderdale), Lawrence Silverman for Litigation – Antitrust (Miami), Ben Slater, III for Railroad Law (New Orleans), and Virginia Townes for Litigation – Banking and Finance (Orlando).

The annual Best Lawyers list and Lawyer of the Year designation are based on peer-review surveys, in which more than 36,000 leading lawyers cast nearly 4.4 million votes on the legal abilities of other legal professionals in their practice areas.

Individual Lawyer Listings

Silvia M. Alderman for Environmental Law, Litigation – Environmental
Marcy Levine Aldrich for Insurance Law
Jacqueline M. Arango for Litigation – Regulatory Enforcement (SEC, Telecom, Energy)
William C. Arnhols for Banking and Finance Law, Corporate Law
Alan H. Aronson for Securities/Capital Markets Law, Securities Regulation
Kimberly A. Ashby for Appellate Practice, Construction Law, Litigation – Construction
Jonathan L. Awner for Corporate Governance Law, Corporate Law, International Mergers and
          Acquisitions, Leveraged Buyouts and Private Equity Law, Mergers and Acquisitions Law,
          Securities/Capital Markets Law, Securities Regulation
Michael D. Bailkin for Land Use and Zoning Law
Nathan N. Balint for Corporate Law
Arturo H. Banegas Masiá for Corporate Law, Mergers and Acquisitions Law
Martin D. Beirne for Commercial Litigation, Energy Law, Oil and Gas Law
Stacy Bercun Bohm for Construction Law
Michael A. Berke for Real Estate Law
Mark S. Bernstein for Commercial Litigation
Richard Bezold for Real Estate Law
Leonard H. Bloom for Corporate Law, Securities Regulation
Cecelia Bonifay for Environmental Law, Land Use and Zoning Law, Real Estate Law
James S. Bramnick for Employment Law – Management, Litigation – Labor and Employment
Jacob A. Brown for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law,
          Commercial Litigation, Litigation – Bankruptcy
Charles T. Brumback, Jr. for Banking and Finance Law
Karen M. Buesing for Employment Law – Management, Litigation – Labor and Employment
John E. Burke for Biotechnology Law, Patent Law
Martin G. Burkett for Corporate Law
Christopher S. Carver for Commercial Litigation
Ross J. Charap for Copyright Law
Robert I. Chaskes for Commercial Litigation
Michael B. Chavies for Commercial Litigation
Geoffrey C. Cheney for Corporate Law
Patrick T. Christiansen for Banking and Finance Law
Dana Clayton for Litigation – Real Estate
Jules S. Cohen for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law,
          Litigation – Bankruptcy
Thomas Louis Colletta, Jr. for Railroad Law
J. Thomas Cookson for Corporate Law, Securities/Capital Markets Law
Gerald B. Cope, Jr. for Appellate Practice
Nancy A. Copperthwaite for Appellate Practice
L. Frank Cordero for Tax Law
Joe B. Cox for Trusts and Estates
William C. Crenshaw for Litigation – Bankruptcy
Peter L. Dame for Municipal Law, Public Finance Law
Aileen S. Davis for Banking and Finance Law, Real Estate Law
Kirk S. Davis for Health Care Law, Litigation – Health Care, Medical Malpractice Law –
          Defendants
Megan Costa DeVault for Litigation – Banking and Finance
Martin R. Dix for FDA Law, Health Care Law
David M. Doney for Banking and Finance Law, Corporate Law, Mergers and Acquisitions Law,
          Securities/Capital Markets Law, Securities Regulation
Donald K. Duffy for Tax Law
Christopher S. Duke for Litigation – Labor and Employment
Ernest L. Edwards, Jr. for Energy Law, Mass Tort Litigation/Class Actions – Plaintiffs, Oil and
          Gas Law
Daniel P. Faust for Real Estate Law
Manuel A. Fernandez for Real Estate Law
Joseph E. ('Ed') Foster for Commercial Litigation, Litigation – Banking and Finance, Litigation –
          Bankruptcy, Litigation – Real Estate, Mortgage Banking Foreclosure Law
Irene Bassel Frick for Commercial Litigation
Jeffrey M. Gad for Tax Law, Trusts and Estates
Brian K. Gart for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law
Donald G. Gavin for Arbitration, Construction Law, Litigation – Construction, Mediation
Joanne Gelfand for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law,
          Litigation – Bankruptcy
Michael P. Gennett for Health Care Law
Katherine Eastmoore Giddings for Appellate Practice
Jeffrey G. Gilmore for Construction Law, Litigation – Construction
Andrew P. Gold for Commercial Litigation, Litigation – Real Estate
Michael I. Goldberg for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization
          Law, Litigation – Bankruptcy
Jonathan E. Gopman for Trusts and Estates
Eric A. Gordon for Employment Law – Management
Steven Grigas for Health Care Law
Gary J. Guzzi for Insurance Law
Russell B. Hale for Tax Law
Andrea S. Hartley for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization
          Law, Litigation – Bankruptcy
Steven E.M. Hartz for Commercial Litigation, Criminal Defense: White-Collar Law
Joseph W. Hatchett for Appellate Practice
William P. Heller for Financial Services Regulation Law
Elizabeth M. Hernandez for Litigation – Real Estate
Kathryn Bessmer Hoeck for Litigation – Real Estate
Bradley D. Houser for Banking and Finance Law, Corporate Law, Securities/Capital Markets
          Law
Stephen B. Hurlbut for Construction Law
Richard T. Hurt for Employee Benefits (ERISA) Law, Tax Law, Trusts and Estates
Daniel Jacobson for Corporate Law, Mergers and Acquisitions Law, Venture Capital Law
Patrick Johnson, Jr. for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization
          Law, Litigation – Bankruptcy
Leslie Joughin III for Commercial Litigation, Litigation – Construction, Litigation – Intellectual
          Property
William Kalish for Litigation and Controversy – Tax, Tax Law, Trusts and Estates
Neisen O. Kasdin for Land Use and Zoning Law
Teddy D. Klinghoffer for Corporate Compliance Law, Corporate Governance Law, Corporate
          Law, Leveraged Buyouts and Private Equity Law, Mergers and Acquisitions Law, Private
          Funds/Hedge Funds Law, Venture Capital Law
Karen P. Kondell for Real Estate Law
Laurence S. Kurth for Commercial Litigation
Burton A. Landy for International Arbitration – Commercial, International Arbitration –
          Governmental
Cindy A. Laquidara for Litigation – Regulatory Enforcement (SEC, Telecom, Energy)
Peter O. Larsen for Corporate Law, Litigation and Controversy – Tax, Securitization and
          Structured Finance Law, Tax Law
Richard G. Leland for Environmental Law, Litigation – Environmental
Joan M. Levit for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law,
          Litigation – Bankruptcy
Warren L. Lewis for Franchise Law
John B. Macdonald for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization
          Law, Commercial Litigation, Litigation – Banking and Finance, Litigation – Bankruptcy,
          Litigation – Real Estate, Litigation – Trusts and Estates
D. Brett Marks for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law
Margaret D. Mathews for Commercial Litigation
Jane K. McCahill for Health Care Law
James M. McCann for Commercial Litigation, Litigation – Intellectual Property
Timothy J. McDermott for Commercial Litigation, Litigation – Banking and Finance, Litigation –
          Land Use and Zoning, Litigation – Real Estate, Product Liability Litigation – Defendants
Theresa M. McLaughlin for Real Estate Law
Michael P. McMahon for Commercial Litigation, Litigation – Land Use and Zoning, Litigation –
          Real Estate
James H. McNeil Jr. for Land Use and Zoning Law, Real Estate Law
Carlos E. Méndez-Peñate for Corporate Law, International Trade and Finance Law
Carolyn V. Metnick for Health Care Law
Scott A. Meyers for Arbitration, Mediation
Brian Miller for Commercial Litigation, Litigation – Securities
James M. Miller for Commercial Litigation
Richard C. Milstein for Family Law, Litigation – Trusts and Estates, Trusts and Estates
Shelley B. Mixon for Biotechnology Law, Litigation – Intellectual Property, Litigation – Patent,
          Patent Law
Esther L. Moreno for Corporate Law, Securities/Capital Markets Law
John P. ('Pete') Morrison for Labor Law – Management
Robyn D. Neely for Environmental Law
Jason S. Oletsky for Private Funds/Hedge Funds Law
David E. Otero for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law,
          Litigation – Bankruptcy, Litigation and Controversy – Tax, Securitization and Structured
          Finance Law
Mark D. Passler for Patent Law
T. Todd Pittenger for Commercial Litigation, Litigation – Intellectual Property; Real Estate Law
Bruce D. Platt for Health Care Law
Marci K. Poliakoff for Tax Law
Steven P. Polivy for Real Estate Law
Robert M. Poppell for Real Estate Law
E. Paul Quinn for Corporate Law, Mergers and Acquisitions Law
Henry H. Raattama, Jr. for Non-Profit/Charities Law, Tax Law
Eric D. Rapkin for Real Estate Law
Joseph L. Rebak for Commercial Litigation
Edward L. Ristaino for Mergers and Acquisitions Law
Andrew S. Robins for Leisure and Hospitality, Real Estate Law
Lawrence P. Rochefort for Commercial Litigation, Litigation – Real Estate
Stephen K. Roddenberry for Corporate Governance Law, Corporate Law, Leveraged Buyouts
          and Private Equity Law, Mergers and Acquisitions Law, Private Funds/Hedge Funds Law,
          Securities/Capital Markets Law
Francisco A. Rodriguez for International Arbitration – Commercial
Carl D. Roston for Corporate Law, Mergers and Acquisitions Law, Securities/Capital Markets
          Law
Janice L. Russell for Real Estate Law
Peter E. Salomon for Employee Benefits (ERISA) Law
Richard L. Schanerman for Real Estate Law
Philip Schwartz for Corporate Law
L. Joseph Shaheen, Jr. for Commercial Litigation, Litigation – Banking and Finance, Litigation –
          Construction, Litigation – Real Estate
Mark S. Shapiro for Insurance Law
Owen J. Shean for Construction Law, Litigation – Construction
Lawrence D. Silverman for Antitrust Law, Bet-the-Company Litigation, Commercial Litigation,
          Litigation – Antitrust, Litigation – Banking and Finance
Scott T. Silverman for Employment Law – Management, Labor Law – Management, Litigation –
          Labor and Employment
Ben Slater, III for Commercial Litigation, Litigation – Environmental, Mass Tort Litigation/Class
          Actions – Plaintiffs, Personal Injury Litigation – Defendants, Product Liability Litigation –
          Defendants, Railroad Law, Transportation Law
Robert J. Smith for Construction Law
Andrew M. Smulian for Real Estate Law
David I. Spector for Commercial Litigation
William S. Spencer for Litigation – Land Use and Zoning, Litigation – Real Estate
William J. Spratt, Jr. for Health Care Law
Glen A. Stankee for Litigation and Controversy – Tax, Tax Law
Thomas E. Streit for Banking and Finance Law, Real Estate Law
Brian Tague for Real Estate Law
Debra A. Tama for Insurance Law
Virginia B. Townes for Banking and Finance Law, Bet-the-Company Litigation, Commercial
          Litigation, Financial Services Regulation Law, Litigation – Banking and Finance,
          Litigation – Trusts and Estates
A. Rodger Traynor Jr. for Litigation – Bankruptcy
August (Gus) Van Eepoel for Tax Law, Trusts and Estates
William A. Van Nortwick, Jr. for Appellate Practice
Bryan T. West for Commercial Litigation
Nina S. Whiston for Insurance Law
Jeffrey P. Wieland for Real Estate Law
 
About Akerman LLP
Akerman LLP is a leading transactions and trial law firm known for its core strengths in middle market M&A, within the financial services and real estate industries, and for a diverse Latin America practice. With more than 650 lawyers and government affairs professionals and a network of 24 offices, it is ranked among the top 100 law firms in the United States by The American Lawyer (2016). Akerman also is ranked among the top 60 law firms for diversity in The American Lawyer's Diversity Scorecard (2016).


Related Practices
Related Biographies
Silvia M. Alderman
Marcy Levine Aldrich
Jacqueline M. Arango
William C. Arnhols
Alan H. Aronson
Jonathan L. Awner
Michael Bailkin
Nathan N. Balint
Arturo H. Banegas Masia
Martin D. Beirne
Stacy Bercun Bohm
Michael A. Berke
Mark S. Bernstein
Richard Bezold
Leonard H. Bloom
Cecelia Bonifay
James S. Bramnick
Jacob A. Brown
Charles T. Brumback, Jr.
Karen M. Buesing
John E. Burke
Martin G. Burkett
Christopher S. Carver
Ross J. Charap
Robert I. Chaskes
Michael B. Chavies
Geoffrey C. Cheney
Patrick T. Christiansen
Dana Clayton
Jules S. Cohen
Thomas Louis Colletta, Jr.
Gerald B. Cope, Jr.
Nancy A. Copperthwaite
L. Frank Cordero
Joe B. Cox
William C. Crenshaw
Peter L. Dame
Kirk S. Davis
Aileen S. Davis
Megan Costa DeVault
Martin R. Dix
David M. Doney
Donald K. Duffy
Christopher S. Duke
Daniel P. Faust
Joseph E. ('Ed') Foster
Irene Bassel Frick
Brian K. Gart
Joanne Gelfand
Michael P. Gennett
Katherine E. Giddings
Jeffrey G. Gilmore
Andrew P. Gold
Michael I. Goldberg
Eric A. Gordon
Steven Grigas
Gary J. Guzzi
Russell B. Hale
Andrea S. Hartley
Steven E.M. Hartz
Joseph W. Hatchett
William P. Heller
Elizabeth M. Hernandez
Kathryn Bessmer Hoeck
Stephen B. Hurlbut
Richard T. Hurt
Daniel Jacobson
Patrick Johnson, Jr.
Leslie Joughin III
Neisen O. Kasdin
Teddy Klinghoffer
Laurence S. Kurth
Cindy A. Laquidara
Peter O. Larsen
Richard G. Leland
Joan M. Levit
Warren L. Lewis
John B. Macdonald
D. Brett Marks
Margaret D. Mathews
Jane K. McCahill
James M. McCann
Timothy J. McDermott
Theresa M. McLaughlin
Michael P. McMahon
James H. McNeil Jr.
Carlos E. Méndez-Peñate
Carolyn V. Metnick
Scott A. Meyers
James M. Miller
Brian Miller
Richard C. Milstein
Shelley B. Mixon
Esther L. Moreno
John P. ('Pete') Morrison
Robyn D. Neely
Jason S. Oletsky
David E. Otero
Mark D. Passler
T. Todd Pittenger
Bruce D. Platt
Marci K. Poliakoff
Steven P. Polivy
Robert M. Poppell
E. Paul Quinn
Henry H. Raattama, Jr.
Eric D. Rapkin
Joseph L Rebak
Edward Ristaino
Andrew S. Robins
Lawrence P. Rochefort
Stephen K. Roddenberry
Francisco A. Rodriguez
Carl D. Roston
Janice L. Russell
Peter E. Salomon
Richard L. Schanerman
Philip Schwartz
L. Joseph Shaheen, Jr.
Mark S. Shapiro
Owen J. Shean
Scott T. Silverman
Lawrence D. Silverman
Ben Slater, III
Robert J. Smith
Andrew M. Smulian
David I. Spector
William S. Spencer
William J. Spratt, Jr.
Glen A. Stankee
Thomas E. Streit
Brian Tague
Debra A. Tama
A. Rodger Traynor, Jr.
August (Gus) Van Eepoel
William A. Van Nortwick, Jr.
Bryan T. West
Nina S. Whiston
Jeffrey P. Wieland



 
Home | Contact Us | Terms & Privacy Policy | Disclaimer | Follow Akerman on Twitter   Connect with Akerman on LinkedIn
©2017 Akerman LLP, Akerman (Nevada) LLP. Attorney Advertising.